Santiago de Compostela stało się na kilka dni europejską stolicą katolickiej młodzieży – RadioMaryja.pl

Wielu młodych ludzi przyszło pieszo do grobu apostoła Jakuba, aby pokazać piękno wiary katolickiej. Najwięcej pielgrzymów pochodzi z Hiszpanii, Portugalii i Włoch – mówi Ksiądz Marek Raczkiewicz CSsR, posługa redemptorystów w Madrycie, podczas piątkowego „Wiadomości dnia” w Radiu Maryja. Europejska Pielgrzymka Młodzieży odbywa się w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Santiago de Compostela – jako ks. Marek Raczkiewicz CSsR podkreśla – stał się na kilka dni europejską stolicą katolickiej młodzieży. Od 3 sierpnia br. to miejsce gromadzi 12 tys. młodzież z całego kontynentu. Europejska Pielgrzymka Młodzieży jest zawsze organizowana podczas Roku Świętego Kompostelu.

– Wielu przyszło pieszo do grobu Apostoła Jakuba, aby pokazać piękno wiary katolickiej. Najwięcej pielgrzymów pochodzi z Hiszpanii, Portugalii i Włoch – informuje Redemptorystów.

Jedną z najliczniejszych grup jest delegacja z Madrytu, która liczy 2,5 tys. osób. młody. Tysiąc z nich wyruszyło na trasę portugalską 28 lipca. [czytaj więcej]

– Większość młodych wie, co i po co tu przyjechała. Słyszeliśmy świadectwa ludzi, czasem zagubionych, którzy podkreślali, że Kościół nie zawsze wygląda tak, jak jest pokazywany w mediach; odkrył jej piękno – on zaznacza.

Santiago de Compostela przypomina nam o chrześcijańskich korzeniach Europy.

– Pamiętamy słynne słowa naszego Papieża Jana Pawła II wypowiedziane w Santiago: „Europa obudź się; Pamiętaj kim jesteś; jakie są twoje korzenie. Santiago było także gospodarzem Światowych Dni Młodzieży – – przypomina gość Radia Maryja.

Ksiądz Marek Raczkiewicz uważa, że ​​struktura Europejskiej Pielgrzymki Młodzieży przypomina ŚDM zainicjowane przez Papieża Polaka.

– Na cały program składa się 700 różnego rodzaju spotkań modlitewnych, kulturalnych i międzynarodowych. Można jednak wyróżnić trzy główne wymiary. Wymiar pierwszy: słuchanie tego, co młodzi ludzie mówili o młodzieży podczas synodu. Wyraźnie stwierdzał, że Kościół powinien wsłuchiwać się w głosy młodych ludzi (…). Ta część to zawsze poranek i oczywiście jest też chwila celebracji i modlitwy, która odbywa się w około dwudziestu kościołach w Santiago de Compostela. Drugi wymiar to część zawodowa. Po raz pierwszy powstał „portyk powołania”. To przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą spotkać się z przedstawicielami życia kościelnego i obywatelskiego, aby szukać odpowiedzi na pytanie: Co zrobić ze swoim życiem, aby miało sens? Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem. Trzeci aspekt to komunikacja. Młodzież – jak słyszano na synodzie – chce bardziej nowoczesnego Kościoła (w tym kwestia mediów, w tym mediów społecznościowych) – opowiada rozmówca.

Wieczorami organizowane są koncerty – aspekt muzyczny jest charakterystyczny dla Europejskiej Pielgrzymki Młodzieży.

– Organizatorzy podkreślają, że muzyka jest elementem bardzo integrującym młodych ludzi – wskazuje Redemptorysta.

Spotkanie potrwa do 7 sierpnia.

– W niedzielę uroczysta Msza św. za wysyłkę, której przewodniczyć będzie specjalny wysłannik papieski ks. karta. Antonio Augusto Dos Santos Marto z Portugalii. Warto zauważyć, że Europejska Pielgrzymka Młodzieży do Santiago de Compostela to także zaproszenie na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie. – przypomina gość “Wiadomości dnia”.

Cała rozmowa z O. Markiem Raczkiewiczem CSsR dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.