skąd się to bierze i co możesz z tym zrobić

Możliwe, że latem będziesz miał problemy z zaśnięciem lub z zaśnięciem w nocy. Powiemy Ci, jakie są przyczyny tej bezsenności i co możesz z tym zrobić.

Letnia bezsenność: skąd się bierze i co można z nią zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 22 lipca 2022 r

Po roku stresu, presji w pracy i różnych innych obowiązkach z niecierpliwością czekamy na nadejście lata, aby móc odpocząć. Jednak pomimo większej ilości wolnego czasu i relaksu związanego z wakacjami, nasze ciała wydają się niechętne do współpracy i spanie staje się zadaniem niemożliwym. Letnia bezsenność jest bardzo powszechna i wynika to z różnych przyczyn. Na szczęście istnieją sposoby na walkę z tym.

Trudności z zasypianiem lub snem nie są drobnym problemem. Brak snu wpływa na nasz nastrój, funkcjonowanie poznawcze i sprawność fizyczną. Jeśli źle śpimy, prawdopodobnie później czujemy się zmęczeni, ospali i brakuje nam energii. Ponadto czujemy się rozdrażnieni i nastrojeni oraz mamy problemy z koncentracją.

Aby uniknąć tych nieprzyjemnych konsekwencji, ważne jest, aby wiedzieć, co powoduje bezsenność, a także jak zmniejszyć jej wpływ.

Dlaczego latem doświadczamy bezsenności?

Paradoksalnie to, co najbardziej lubisz w sezonie letnim, to te, które mogą stać się twoimi największymi wrogami, jeśli chodzi o odpoczynek. Oto najważniejsze z nich:

Więcej światła

Latem mamy więcej godzin dziennych, a później słońce zachodzi. Chociaż pozwala nam to cieszyć się większą ilością wolnego czasu na świeżym powietrzu, może również wpływać na produkcję melatoniny. Hormon ten jest naturalnie wytwarzany przez organizm i odpowiada za wywoływanie snu każdej nocy.

Normalnie Produkcja melatoniny zaczyna rosnąć, gdy wokół nas robi się ciemniej, sygnalizując ciału, że czas spać. Latem proces ten jest opóźniony, co może powodować problemy z zasypianiem.

Wysokie temperatury

To jedna z najbardziej oczywistych przyczyn bezsenności latem. Idealna temperatura otoczenia do spania to około 18-21°C. Jednak w wielu domach utrzymanie go jest prawie niemożliwe.

Gdy temperatura otoczenia przekracza 26°C, zasypianie i dobry odpoczynek stają się naprawdę trudne do osiągnięcia. Ponadto, jeśli zdecydujemy się otwierać okna, aby regulować temperaturę, jesteśmy narażeni na hałas otoczenia i nadmierne światło, które może utrudnić nam odpoczynek.

jeśli temperatura wynosi 26ºC lub więcej, prawidłowe spanie może być trudne.

Brak ćwiczeń

Ćwiczenia to doskonały sprzymierzeniec w walce z bezsennością i poprawa jakości snu. Jednak latem nasz poziom aktywności fizycznej znacznie spada. Większość czasu spędzamy na czynnościach siedzących, co może mieć wpływ na zasypianie i spanie.

Różne nawyki i brak rutyny

Często zdarza się też, że latem nasze rutyny ulegają dezorganizacji. Na wakacjach idziemy spać i wstajemy później niż zwykle i nie trzymamy się naszych harmonogramów. To zaburzenie może oznaczać, że nie wiemy, kiedy odpoczywać, a kiedy być aktywnym.

Latem drzemki są powszechne; jeśli przekroczą określoną ilość czasu, mogą zakłócić nasz nocny odpoczynek.

Odpoczynek i nadmiar wrażeń

Okres letni zwykle kojarzy się z wieloma wrażeniami, które szkodzą naszemu wypoczynkowi. Jemy większe posiłki, pijemy więcej alkoholu i zwykle robimy to przed pójściem spać. Często zdarza się, że jesteśmy bardziej aktywni w ostatnich godzinach dnia, co utrudnia naszym organizmom przygotowanie się do odpoczynku.

Obfite kolacje, alkohol i zwiększona aktywność w nocy mogą prowadzić do problemów ze snem.

Letnia bezsenność – jak z nią walczyć?

Krótko mówiąc, istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do większej obecności bezsenności w okresie letnim. Niemniej jednak istnieją niektóre środki, które możesz podjąć, aby z tym walczyć:

  • Przed pójściem spać wywietrzyć i schłodzić sypialnię. O ile to możliwe, musisz utrzymywać środowisko w optymalnej temperaturze. Przydatne jest również użycie świeżej pościeli, wykonanej z tkanin takich jak bawełna czy len.
  • Ćwicz regularnie i unikaj siedzącego trybu życia. Jednak ważne jest, aby nie robić tego na kilka godzin przed snem, ponieważ może to cię zaktywizować i uniemożliwić zasypianie.
  • Staraj się przestrzegać rutynowych i stabilnych harmonogramów. Chociaż później robi się ciemno, niekoniecznie opóźniasz porę lunchu lub pójścia spać. Nawet jeśli jesteś na wakacjach, nie powinieneś zmieniać swojej codziennej rutyny.
  • Drzemki nie powinny trwać dłużej niż 30 minut i nie powinno być wykonywane później niż o 18:00.
  • Należy unikać spożywania alkoholu, tytoniu i innych używek kilka godzin przed pójściem spać. Powinieneś także zdecydować się na lekkie lunche i dać sobie czas na ich strawienie przed pójściem spać.
  • Pomóż swojemu ciału rozpoznać, kiedy jest czas na odpoczynek, a kiedy nie. Aby to zrobić, postaraj się być aktywny w ciągu dnia i poświęć trochę czasu na relaksacyjne czynności przed pójściem spaćktóre zmniejszają poziom aktywacji i promują senność.
  • Reguluj ekspozycję na światło w ostatnich godzinach dniapromowanie produkcji melatoniny. Staraj się zamykać zasłony i rolety od ósmej wieczorem, utrzymuj słabe oświetlenie i unikaj używania ekranów.

Powyższe wytyczne nie zawsze mogą być stosowane; jednak staraj się to robić tak często, jak to możliwe. Pomoże Ci to zwalczyć letnią bezsenność i zapewni lepszy sen w nocy. Będziesz w lepszym nastroju i będziesz miał więcej energii przez cały dzień.

To może Cię zainteresować …

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.