Śląska Memoriał Kamili Skolimowskiej: transmisja telewizyjna i transmisja internetowa

W tym roku rangę spotkania Diamentowej Ligi zyskał Memoriał Kamili Skolimowskiej, który organizowany jest na Stadionie Śląskim od 2018 roku. W maju międzynarodowa federacja (World Athletics) zdecydowała, że ​​Chorzów zastąpi Szanghaj w kalendarzu DL.

„Dwa spotkania w związku z pandemią już się nie odbędą, a wszystkie chińskie imprezy ponownie odwołane. Prestiż i marka Memoriału Kamili Skolimowskiej pozwoliły nam zająć to miejsce. Musimy się cieszyć, że mamy tak profesjonalne spotkanie, na tak wysoki poziom organizacyjny, by mógł wskoczyć na listę Diamentowej Ligi” – tłumaczył wkrótce po decyzji World Athletics wiceprezes PZLA Tomasz Majewski.

Z listing startowych wynika, że ​​przed polską publicznością zaprezentuje się ponad 40 medalistów z ostatnich Mistrzostw Świata w Eugene.

Jedną z największych gwiazd będzie szwedzki tyczkarz Duplantis, który w Oregonie pobił swój własny rekord świata na 6,21. Po raz pierwszy pobił rekord świata w… Polsce. 8 lutego 2020 r. na mityngu Copernicus Cup w Toruniu „Mondo” zdobył 6,17 m i po 27 latach odebrał go Siergiejowi Bubce, który w 1993 r. skoczył 6,15 m.

W tegorocznym halowym Pucharze Świata w Belgradzie po raz kolejny przeszedł do historii z wynikiem 6,20. 30 czerwca osiągnął najlepszy wynik na stadionie, łamiąc poprzeczkę zawieszoną o 6.16 na spotkaniu DL w Sztokholmie. Na Mistrzostwach Świata w Eugene znakomicie spełnił rolę faworyta i skacząc 6,21 ustanowił absolutny rekord świata.

Na liście startowej jest jeszcze trzech zawodników z życiowym rekordem powyżej sześciu metrów: Piotr Lisek, Francuz Renaud Lavillenie i Brazylijczyk Thiago Braz.

Ciekawie zapowiada się bieg na 200 m kobiet. Zmierzą się tu mistrzyni świata Jamajka Shericka Jackson, która w Eugene osiągnęła drugi w historii wynik – 21.45 oraz Shaunae Miller-Uibo z Bahamów, mistrzyni olimpijska i mistrzyni świata w biegu na 400 m. Pobiegnie również mistrzyni Polski U23 Nikola Horowska.

W biegu na 100 m przez płotki wystartuje pięć Polek, z Pią Skrzyszowską i… czwartą siedmiozawodniczką świata Adrianną Sułek. Główne function to jednak mistrzyni olimpijska z Tokio Jasmine Camacho-Quinn z Portoryko oraz niedawna rekordzistka świata Kendra Harrison i była mistrzyni świata Nia Ali z USA.

W sobotę kolejny pojedynek stoczą młoty Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki. W Eugene zwyciężył pierwszy, zdobywając po raz piąty z rzędu złoty medal w mistrzostwach świata. Polskimi rywalami będą brązowy medalista mistrzostw świata Norwegii Eivind Henriksen i Francuz Quentin Bigot.

Malwina Kopron, która zmierzy się z Amerykankami – mistrzynią świata Brooke Andersen i brązową medalistką Janee Kassanavoid, będzie miała szansę na rehabilitację za nieudany begin w Mistrzostwach Świata w Eugene.

Na 400 metrów pobiegną trzy reprezentantki Polski: Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska i Justyna Święty-Ersetic. Biało-czerwone zmierzą się z finalistkami Pucharu Świata: Fiordalizą Cofil z Dominikany oraz Jamajką Candice McLeod i Stephenie Ann Mcpherson. Jedno okrążenie pobiegnie także wicemistrzyni świata w biegu na 400 m, Holenderka Femkie Bol. Wśród mężczyzn Kajetan Duszyński zmierzy się z mistrzem i wicemistrzem świata – Michaelem Normanem z USA i Kirani James z Granady.

W konkursie pchnięcia kulą zaprezentują się również dwaj medaliści z Eugene – Amerykanie Joe Kovacs i Josh Awotunde. W sobotę m.in. Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk oraz Nowozelandczyk Tom Walsh.

Srebrna i brązowa medalistka Mistrzostw Świata w rzucie oszczepem pojawi się w Chorzowie, Amerykanka Kara Winger i Japonka Haruka Kitaguchi. Maria Andrejczyk będzie starała się ją odkupić za nieudany występ w mundialu.

Faworytką biegu na 400 m przez płotki będzie mistrzyni świata i brązowa medalistka olimpijska – Alison dos Santos z Brazylii. 21-letni Sebastian Urbaniak zadebiutuje w tych rozgrywkach w Diamentowej Lidze.

W konkursie skoków wzwyż zaprezentuje się halowy mistrz świata Jarosław Mahuczich z Ukrainy, który był drugi w Eugene. Jej głównym konkurentem będzie brązowa medalistka Pucharu Świata Włoszka Elena Vallortigara.

Na 800 m pobiegną m.in. Ajee Wilson z USA, finalistka Pucharu Świata oraz 22-letnia Adrianna Czapla, która w tym roku ustanowiła rekord życiowy i zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski. W wyścigu mężczyzn na dwa okrążenia wystartuje trzech Polaków: Mateusz Borkowski, Patryk Dobek i Patryk Sieradzki.

Miltiadis Tentouglu będzie faworytem w skoku w dal. Grek jest halowym mistrzem świata, mistrzem Europy, aw Eugene zdobył srebro.

Pięciu Amerykanów i dwóch Jamajczyków wystartuje w wyścigu na 100 metrów. W Chorzowie ponownie zmierzą się medaliści Pucharu Świata – srebrny Marvin Bracy i brązowy Trayvon Bromell. Rekordzista świata na 60 m – Christian Coleman również pobiegnie na 100 m.

W wyścigu pań Ewa Swoboda zmierzy się z wielokrotną mistrzynią świata Shelly Ann Fraser Pryce, która zdobyła trzy medale w Eugene.

Faworytem zawodów na 3000 m będzie Sifan Hassan. Reprezentant Holandii jest mistrzem olimpijskim na dystansach 5000 m i 10000 m. Z kolei na 1500 m Sofia Ennaoui i Eliza Megger zmierzą się z etiopskim wicemistrzem świata Gudafem Tsegayem.

Transmisja od godziny 16.00 w Polsacie Sport i Polsat Field Go.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.