Sprawdzone sposoby na odpędzanie norników z ogrodu. W panice uciekną

Choć wyglądają niepozornie, a zdaniem niektórych wręcz uroczo, potrafią wyrządzić ogromne szkody nawet w najbardziej zadbanym ogrodzie. Rozmawiać o nornikiczyli małe gryzonie, które lubią liście, nasiona, owoce i korzenie roślin rosnących w naszych ogrodach.

Walczyć przeciwko norniki należy zacząć od ich właściwego rozpoznania. Ten mały gryzoń wygląda trochę jak mysz, ale jest czerwonawo-brązowy, stąd jego nazwa: czerwone norniki. Ma około 10 cm długości, a jego waga to nieco ponad 20 g. Choć jest malutki, może wyrządzić duże szkody w ogrodzie. Ma duże, czarne, zroszone oczy i uszy typowe dla gryzonia. Jaka jest jej największa broń? Są to oczywiście ostre, wąskie zęby, które z łatwością przegryzają nawet twarde korzenie.

Jak rozpoznać obecność norników w ogrodzie? Tu zaczyna się downside, ponieważ czasami nawet bardziej doświadczeni ogrodnicy mają trudności z określeniem, czy ich ogród był odwiedzany przez nornice czy krety. Oba te gryzonie zaczynają wyrządzać szkody, skubiąc rośliny od dołu, co powoduje, że szybko więdną i umierają. Na trawniku często widuje się tunele, ale jak rozpoznać, które zwierzę je wykopało? Krety wyrządzają znacznie więcej szkód ze względu na kopce, które można zobaczyć gołym okiem na trawniku. Z drugiej strony norniki nie gromadzą ich w stosy – kopią korytarze o średnicy około pięciu centymetrów. Ich wejścia znajdują się na powierzchni w postaci małych otworów w niewielkich odległościach od siebie. To właśnie wejścia do podziemnych korytarzy świadczą o tym, że Twój ogród był odwiedzany norniki. Warto również wspomnieć, że norniki często korzystają z tuneli wykopanych wcześniej przez krety.

Warto wspomnieć, jakie zagrożenie napotyka ogrodnik, który jest rozpoznawany w swojej okolicy obecność norników. Do największych szkód wyrządzonych przez te zwierzęta należą:

  • korytarze jezdne o średnicy okay. okay. 5 cm, położona okay. 10-15 cm pod ziemią,
  • skubanie i naruszanie systemów korzeniowych i cebulek roślin,
  • karmienie nasionami owoców i warzyw,
  • obgryzanie kory drzewa,
  • niszczenie zielonych części roślin

Przeczytaj także: Co niszczą krety i jak się ich pozbyć?

W walce z nornikami Istnieją dwa rodzaje sposobów na wypędzenie ich z ogrodu: naturalny i chemiczny.

Wśród naturalnych sposobów warto zwrócić uwagę przede wszystkim na: zapachy, które odpychają norniki. Aby z nich skorzystać, musisz posadzić rośliny, które wydzielają zapach drażniący te gryzonie. Obejmują one

  • Czosnek
  • czarny bez czarny – suszony i wciskany w ziemię
  • wilczomlecz
  • porzeczka
  • Mennica

Możesz również sięgnąć po gotowy, naturalny środek na krety i norniki, który zawiera olejki eteryczne. Co ciekawe, nie tylko zapachy, ale także metody akustyczne mogą nam pomóc w wypędzeniu norników z naszego ogrodu – zwierzęta te są wrażliwe na wszelkiego rodzaju hałas. Wystarczy postawić butelki i puszki na patyczkach. Podczas podmuchu wiatru będą wydawać specyficzne odgłosy, które odstraszą szkodliwe gryzonie uderzając w paliki.

Gdy okaże się, że naturalne metody nie zadziałają, wtedy można sięgnąć po środki chemiczne dedykowane tym zwierzętom. Należą do nich m.in. świece dymne dla norników wydzielające olej rycynowy.

Przeczytaj także: Dlaczego powinienem posypywać cukrem ogródek? Proste domowe sztuczki

Okazuje się, że kawa może nam pomóc nie tylko obudzić się rano, ale także zniechęcić norniki do odwiedzania naszego ogrodu. Nie lubią jego charakterystycznego, gorzkiego zapachu i smaku. Taki spray kawowy przygotowujemy z letniego naparu kawowego, mieszając go z wodą w proporcji 1:4. Tak przygotowaną mieszankę wlewamy do zraszacza i spryskujemy liście roślin, które chcemy chronić przed nornikami. Nie tylko odżywi nasze kwiaty, ale również skutecznie odstraszy ślimaki przed inwazją.

Przeczytaj także: Najlepszy sposób na ślimaki. W mgnieniu oka znikną z ogrodu

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.