Świetne pierogi | Niedziela.pl


Wczesny sobotni poranek w redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela pachniał wojskową zupą grochową. Na dziedzińcu redakcyjnym kuchnia polowa pracowała pełną parą i wypełniła się pysznym posiłkiem przygotowanym przez pracowników Niedziela Następnie w godzinach porannych pielgrzymi wyruszają na entrance nakarmić wycieńczonych piechurów XVIII Diecezji Bydgoskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, którzy zatrzymali się na poczęstunek w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Popowie.

Na postoju

Militarnie iz humorem przedstawia się jako starszy piechota Tomasz Stachura, “brązowy pułk” z Bydgoszczy. Na pytanie, czy nogi nie bolą, odpowiada retorycznie: a gdzie nogi? Jednak pytanie, czy lubi niedzielną grochówkę jest niezwykle poważne i między jedną łyżką a drugą odpowiada: – Bardzo lubię, pysznie! Jest naprawdę pyszna.

Zostawiamy na chwilę jedzących pielgrzymów i rozmawiamy z gospodarzem miejsca, ks. Grzegorza Stanułę. – Tu, przy rondzie, gdzie znajduje się kościół, krzyżują się główne szlaki komunikacyjne tego terenu; i ten najważniejszy szlak dla pielgrzymów z diecezji północnej na południe w kierunku Częstochowy. Wiele grup zatrzymuje się u nas, aby złapać oddech, pomodlić się, zjeść i zdrzemnąć się. Przez naszą parafię przechodzi wiele pielgrzymek. Znajdujemy się na strategicznym szlaku pielgrzymkowym i jesteśmy z tego dumni, a jednocześnie zobowiązani do pomocy pielgrzymom. Dzielimy się dobrocią i groszem, który mamy. Przynosi nam owoce. Błogosławieństwo dla miejsca, które przyjmuje wędrowców, idzie z trudem. Dla nas pielgrzym to nie ciężar, ale błogosławieństwo – ks. Stanuli.

Zobacz zdjęcia: Świetne pierogi



Szef szefów

Ks. Krzysztof Klóska, wikariusz parafii bł. Michała Kozala w Bydgoszczy, już po raz piąty jest dyrektorem pielgrzymki bydgoskiej. – Ale na pielgrzymkowym szlaku jestem już po raz dziewiętnasty. Zarządzanie pielgrzymką nie jest tak trudne, jak posiadanie wokół siebie fajnych ludzi, którzy pomagają i są ludźmi z inicjatywą. Wśród nas jest piętnastu księży i ​​świeckich o bardzo potrzebnych kompetencjach zawodowych.

Intencji mamy wiele, ale intencją główną jest ta zaproponowana przez biskupa. Krzysztofa Włodarczyka o trosce o powołania kapłańskie i zakonne. Jedziemy przez 320 osób, ale są jeszcze inni, którzy jutro chcą z nami wejść na szczyt. Moim marzeniem było, aby po pandemii co najmniej połowa tego, co było, pojechała w trasę. I tak to się stało. Wyczuwam pattern wzrostowy i wydaje mi się, że z roku na rok, jeśli nic szczególnego się nie wydarzy, będzie nas więcej.

Po drodze ludzie nas witają, mają otwarte serca. W Polsce i na świecie jest wiele problemów, a ludzie goszczą nas jak nigdy dotąd. W Polsce i na świecie są niepokoje, a serca ludzi są jeszcze bardziej otwarte. Jeszcze nie jadłem grochówki, bo rozmawiam z Tobą, ale niedługo pójdę na posiłek – śmieje się ks. Krzysztof.

Na cześć zupy grochowej

Ania Adamczak z Grupy Srebrna z Nakła nad Notecią odpowiada za medialny wizerunek pielgrzymki i relacjonuje go w mediach społecznościowych. To już ósmy raz. – Jadłem już grochówkę. Było pyszne. Bardzo oryginalny, bo nie jadłam jeszcze grochówki z knedlami. To świetne pierogi. To bardzo ciekawe połączenie – mówi wyraźnie zadowolona Ania.

Joanna Kotowska z Grupy Czerwonej już jadła i odpoczywa na macie do spania. – Prawie jesteśmy na miejscu. Wszystko szło bardzo dobrze, choć zdarzały się wzloty i upadki. Są też pęcherze na stopach i obolałe nogi, ale kiedy rano wstajesz, nadal chcesz iść do Matki Bożej. Po drodze ludzie nas karmią. Tu w Popowie zjadłam pyszną grochówkę z makaronem. Wiem, że to przygotowała Niedziela i jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej pomodlimy się w intencji Waszej redakcji – zapewnia Joanna.

Nasza satysfakcja

Na przystanku w Popowie bydgoscy pielgrzymi otrzymali 400 porcji grochówki. Choć pielgrzymów było 320, wielu z nich prosiło nawet o tzw. powtórkę lub dodatek. Co oczywiście ucieszyło tylko naszych pracowników, którzy w przygotowanie zupy grochowej włożyli dużo serca. Pomysł zorganizowania kuchni polowej dla pielgrzymów zrodził się w 2007 roku na szlaku pielgrzymkowym z Lublina na Jasną Górę. W 2008 roku redakcja „Niedzieli” otrzymała kuchnię polową od szwedzkiego koncernu papierniczego,

W niedzielę 31 lipca do Częstochowy przybędzie XVIII Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę. Jest to jedna z dłuższych pielgrzymek do Klasztoru Jasnogórskiego.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.