Świetny powrót do F1? Niesamowity scenariusz

W zeszłym sezonie Max Verstappen wygrał mistrzostwa F1 korzystając z silników Hondy, po czym Japończycy odeszli od królowej sportów motorowych. Okazuje się, że lada chwila azjatycki producent może ponownie pojawić się w Formule 1.

Katarzyna Łapczyńska

Max Verstappen

Materiały prasowe / Purple Bull / Na zdjęciu: Max Verstappen

Kiedy Honda ogłosiła opuszczenie Formuły 1 w połowie 2020 roku, padok królowej sportów motorowych był zszokowany. Japończycy powrócili do F1 stosunkowo niedawno – w sezonie 2015. Choć ich współpraca z McLarenem początkowo wyglądała fatalnie i zakończyła się przedwcześnie, azjatyckiemu producentowi udało się odnieść sukces we współpracy z Purple Bull Racing.

Zwieńczeniem sojuszu „crimson bulls” z Hondą był tytuł mistrzowski z Maxem Verstappenem w sezonie 2021. Stało się tak, gdy Purple Bull podpisał już umowę z Japończykami, na mocy której przejął prawa intelektualne do jednostki napędowej Hondy.

Efekt jest taki, że Purple Bull i jego siostra Alpha Tauri używają teraz silników Hondy, które również są produkowane w Japonii. Ale już nazywają się Purple Bull Powertrains.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewspport: co się tam wydarzyło? Szalone sceny po meczu Polaków!

Tymczasem Auto Motor und Sport ogłosiło, że Honda myśli o powrocie do F1 w 2026 roku, kiedy to wejdą w życie nowe przepisy techniczne i zmieni się koncepcja silnika. Azjatów zachęca fakt, że nowe bloki będą tańsze w produkcji.

Ponadto Honda najprawdopodobniej byłaby traktowana jako nowy producent, ponieważ obecnie nie jest formalnie obecna w F1. Mogła więc liczyć na pewne przywileje w rozwoju silników, co zwiększało jej szanse na sukces.

Po prostu nie jest jasne, kto będzie współpracował z Hondą. Powrót do małżeństwa z Purple Bullem nie wchodzi w rachubę, bo „crimson bulle” są już po słowie Porsche, które w 2026 roku również zamierza wejść do F1. Dlatego „AMuS” spekuluje, że Japończycy mogliby dostarczać silniki do Siostrzana drużyna Purple Bulla – Alpha Tauri. Być może przejmą nawet cały zespół z Faenzy.

Ostateczny kształt zasad F1, które będą obowiązywać od sezonu 2026, nie jest jeszcze znany. W czwartek Motorsport Complete poinformował, że obecni producenci blokują rozmowy w tej sprawieutrudnić życie Porsche i Audi. Obie marki zamierzają wejść do gry ze swoimi silnikami z okazji rewolucji technicznej.

Przeczytaj także:
Nowy zespół w F1? To może być wielki powrót rosyjskiego oligarchy
Wybuch samochodu na Dakarze. To był atak

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy Honda powróci do F1 w 2026 roku?

zagłosuj jeśli chcesz zobaczyć wyniki

zgłoś błąd

WP SportoweFakty

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.