Tagi i bazgroły szpecą Gdańsk

Gdziekolwiek spojrzysz, wszędzie bazgroły. Piękno Starego i Głównego Miasta w Gdańsku coraz bardziej przesłaniają tagi i wątpliwej jakości graffiti. Temat nie jest nowy, ale ilość takich dekoracji w reprezentacyjnej części miasta szokuje ostatnio.

Spacerując po Starym i Głównym Mieście Gdańska można odnieść wrażenie, że albo miasto i jego właściciele nie dbają o fasady budynków, albo są bezsilni w walce z gęstniejącą siatką bazgrołów. A ktokolwiek próbuje walczyć, ta walka wyraźnie przegrywa.

W końcu malują

Wandale w końcu malują. Zniszczeniu ulegają ściany, ściany, ściany, drzwi, wejścia na klatki schodowe, domofony, ogrodzenia, klamki, skrzynki elektryczne, śmietniki, a nawet znaki drogowe.

Artyści nie oszczędzają nawet regularnie odświeżanych powierzchni, malując na nich nowe „dzieła”. Tak jest np. w budynkach mieszkalnych przy ul. Stolarskiej, którą często mijam.

Na ścianach, w ich dolnej części, widać próby walki z bazgrołami, ale w miejscu obrazu pojawia się więcej haseł i tagów.

Słaba wizytówka miasta

Wandale nie potrzebują pustych ścian do malowania, a te, które są zamalowane, są regularnie pokrywane świeżymi bazgrołami. Wśród tagów, napisów i graffiti można wyłapać coś inspirującego, co może się nawet spodobać. Ale czy jest to miejsce na zaprezentowanie tej formy komunikacji?

Aż trudno uwierzyć, że w czasach lotów na Księżyc, wynalezienia samochodów wodorowych czy budowy linii tramwajowej do Moreny i monitoringu w centrum miasta, nie można nie regularnie niszczyć murów i innych powierzchni przez wandali.

Szkoda społeczna takich wykroczeń jest niewielka, ale otaczając się taką estetyką, sami stajemy się jej częścią. To kiepska wizytówka.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.