Trzysta walki ze szczęśliwym zakończeniem. Maja Chwalińska zagra o finał

Maja Chwalińska awansowała do półfinału zawodów WTA 125 (WTA Challenger) na kortach ziemnych w Jassach. Polska tenisistka wygrała w piątek trzeci mecz na rumuńskim posiłku.

Rafał Smoliński

Maja Chwalińska

Getty Photos / Foto Olimpik / NurPhoto / Na zdjęciu: Maja Chwalińska

W piątkowym ćwierćfinale zawodów BCR Iasi Open na drodze Mai Chwalińskiej (WTA 160) stanęła znana Rebeka Masarova (WTA 156). W sezonie 2022 panie dwukrotnie grały ze sobą na europejskim posiłku. W ramach pretendenta w Walencji zwycięzcą został Hiszpan. Następnie Polak rozegrał rewanż w I rundzie zawodów BNP Paribas Poland Open w Warszawie.

Leworęczny Bielsko znakomicie rozpoczął pojedynek na korcie centralnym w Jassach. Po dwóch przełamaniach prowadziła 3:0 i dopiero wtedy jej przeciwniczka się obudziła. Masarova zrobił jedną przerwę, ale nie było mowy o całkowitym powrocie do gry w wersji premierowej. Chwalińska nie dała się już zaskoczyć i w dziewiątym meczu dokonała kolejnego przełomu, kończąc tym samym pierwszego seta z wynikiem 6:3.

Przebieg drugiej partii był inny. To Hiszpan ciężko pracował, aby zyskać przewagę dwóch przerw. Po ciężkiej walce udało jej się zdobyć 4-0, ale ambitna Polka ruszyła w pościg. Chwalińska złamała podanie Masarovej w szóstym i ósmym meczu, dzięki czemu doprowadziła do remisu przy 4. Ale wtedy nasza tenisistka była zaskoczona i po raz trzeci w tej części meczu oddała zagrywkę. Po zmianie stron przeciwniczka nie popełniła błędu i zakończyła seta wynikiem 6:4.

Na początku decydującego etapu Chwalińska ledwo dotrzymała podania. Potem strzeliła breakout przy 3-1, ale Masarova natychmiast ją przełamała. Z wyniku 3:2 na korcie przewagę miała tylko Polka, która próbowała przebić się w szóstym i ósmym meczu, dzięki czemu pojedynek zakończyła pierwszą piłką meczową.

Po dwóch godzinach i 18 minutach Chwalińska ostatecznie wygrała Masarovę 6:3, 4:6, 6:2 i awansowała do półfinału zawodów WTA 125 w Jassach. Jej sobotnią przeciwniczką będzie Miss Udvardy (WTA 93), rozstawiona na drugim miejscu. W 2018 roku Węgierka pokonała Polkę w drugiej rundzie eliminacji do zawodów ITF z pulą nagród 100 tys. dolarów na posiłek w Budapeszcie.