Turniej Kandydatów. Polak kontra geniusz z Iranu. Kaprysy młodego giganta

Magnus Carlsen rządzi szachami od 2013 roku. Norweski multimilioner, celebryta i wszech czasów szachowy kandydat bronił tytułu czterokrotnie: z Anandem, kariakin, Caruana oraz Niepomniaszczijem.

Pokonał tego ostatniego w Dubaju w zeszłym roku, po czym ogłosił, że motywował go tylko nastoletni Irańczyk Alireza Firouzja – dorastać na przyszłego króla dyscypliny. Grając pod flagą Francji Firouzja była indywidualnie najlepszą zawodniczką ostatnich drużynowych mistrzostw Europy. Francja zajęła drugie miejsce, Polacy z Dudą byli na trzecim miejscu.

Firouzja była już na 2 miejscu w rankingu FIDE, tuż za Carlsenem. Jako najmłodszy szachista w historii w listopadzie 2021 przekroczył niebotyczny poziom 2800 punktów. Dziś jest trzeci, wyprzedzając go przez Chińczyków. Ding Lirenktóry w Madrycie zastąpił Putina Kariakina, który został zdyskwalifikowany za wspieranie go.

Firouzja zrezygnowała z reprezentacji Iranu po tym, jak kraj wycofał swoich zawodników z Mistrzostw Świata w Szachach i Blitzach 2019. Przeniósł się do Francji. Mieszka w Chartres i czuje się tam jak w domu.

Po szokującej deklaracji Carlsena w sprawie Firouziecia Jan-Krzysztof Duda z twoim trenerem Kamil Mitoń żartowali, że wystarczyło wygrać Turniej Kandydatów w Madrycie, by zasiąść na tronie mistrza świata. Bo Carlsen nie wejdzie do piątej obrony tytułu, jeśli rywalem nie będzie młody człowiek z Iranu.

Na razie wygląda na to, że nie będzie. Drugiego dnia turnieju Irańczyk skończył 19 lat. Wczoraj przegrał z Niepomniaszczijem i spadł w klasyfikacji Turnieju Kandydatów na szóste miejsce. Po czterech rundach turnieju ma 1,5 punktu iw dzisiejszym meczu musi zmierzyć się z Dudą. Polak zdobył 2 punkty (cztery remisy) i zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji. Niepomniaszczij prowadzi (3 punkty) przez Caruanę (2,5).

Podczas turnieju w Madrycie Mitoń miał okazję porozmawiać z ojcem Firouzji. Narzekał, że jego synowi nie podoba się sala Pałacu Santońskiego, w której grają szachiści. Że skrzypi drewniana podłoga, a odgłosy z toalet rozpraszają graczy. – Dostajemy nowego Bobby’ego Fishera – skomentował Mitoń. – Genialny Amerykanin odmówił siedzenia na imprezie, gdy nic mu się wokół niego nie podobało.

Słowo „geniusz” jest bardzo mocne – mówi Mitoń. – Firouzja ma ogromny expertise, ale jeszcze do niego nie dojrzał. To samo powiedział Fabiano Caruana na konferencji prasowej przed turniejem. – Nikt nie kwestionuje skali jego możliwości, ale nie jest jeszcze szachistą numer 2 na świecie – powiedział Amerykanin włoskiego pochodzenia.

Dla Jana-Krzysztofa Dudy dzisiejszy mecz (rozpoczyna się o 15:00) będzie trudny. Ma niekorzystną historię pojedynków z Firouezją. Grając czarnym, Irańczyk z pewnością zaatakuje ostro, ponieważ jego styl jest z natury agresywny. Nastolatek lubi ryzyko. Polak może jednak z tego skorzystać. Po serii remisów z Porozumienie, Ding LirenCaruana i Radżabow Duda potrzebuje zwycięstwa. Nie będzie to łatwe, ale nie jest niemożliwe. Polak ma najniższą pozycję wśród ośmiu arcymistrzów, ale w Madrycie gra bardzo solidnie.

Dariusz Wołowski

ZOBACZ TEŻ:

Jan-Krzysztof Duda zremisował z Timurem Rajabov

Trening MMA może się przydać. Mordercza walka Dudy w Turnieju Kandydatów

Jak stworzyć geniusza. Pierwszy Polak, który ma powód, by marzyć o tytule mistrza świata

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.