UM Gliwice: #zielonegliwice. Zielono i pięknie w Gliwicach

Gliwice robią się intensywnie zielone. Od początku roku zasadzono kilka tysięcy drzew, krzewów i bylin. Powstają też zielone ekrany, kopiowane są ulice i wprowadzana jest zieleń w miejscach, w których jej wcześniej nie było. Dzięki temu powstają nowe tereny zielone, a miasto wygląda pięknie. Nowe rośliny nie tylko ozdabiają, ale również przyczyniają się do lepszego wchłaniania wody deszczowej, spowalniając zmiany klimatyczne, zapewniają też cień i obniżają temperaturę w mieście. Przed nami kolejne nasadzenia.

Jak co roku pracownicy Zarządu Dróg Miejskich i Zarządu Usług Komunalnych sadzą drzewa, krzewy i kwiaty na skwerach, parkach i w pasach drogowych. Efekty widać w całym mieście – jest pięknie. Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w wielu miejscach Gliwic pojawiły się setki nowych nasadzeń, m.in. na skwerze u zbiegu ulic Rolników i Parkowej posadzono derenie, kaliny, bzy i tavele, a także bergeny, pelargonie i funky. Kilkadziesiąt nowych drzew ozdobiono także ulicami Rybnicką i Fredry – wzdłuż ul. Rybnickiej uzupełniono szpaler rosnących tam klonów, a ulicę Fredry ozdobiono wiązami. Nasadzenia widoczne są również przy ul. Traktorzystów, Przyszowska, Niezapominajki i Kozielska oraz Pionierów, Kochanowski i Toszecka. Przy rondzie Górników w Ligocie Zabrskiej zamieszkiwało półtora tysiąca nowych roślin – róż, irgi, tawułów, berberysu i jałowca. Nowe krzewy pojawiły się również wzdłuż ul. Kujawskiej przy ul. Hutniczej i Zabrskiej. Ul. Główny i Plac Niepodległości ozdobione są czerwonymi kasztanowcami.

W miarę możliwości ZDM prowadzi akcję dodruku – ostatnio takie działania prowadzono przy ul. ul. Studziennej. Kostkę zastąpiono dziesięcioma popularnymi klonami. Kolejne pięć zostanie posadzonych jesienią. Podobne działania prowadzono również na ulicach: Daszyńskiego, Powstańców Warszawy i Orlickiego oraz przy ul. Skowrońskiego. Wkrótce nasadzenia zostaną przeprowadzone także u zbiegu ul. Częstochowskiej i Konarskiego oraz przy ul. Sobieskiego.

Dodatkowo wzdłuż ul. Daszyńskiego, zasadzono ponad sto holenderskich wiązów i tysiąc róż. Ponad 1200 tych kwiatów pojawiło się również na odcinku od zachodniej obwodnicy do Starej Cegielni. W przyszłym roku odcinek od Starej Cegielni do ul. Kierowcy ciągników.

Piękno jest zielone
Piękniejszy jest też Rynek – odwiedzającym serce miasta niebawem czekają platany, hortensje, róże i cisy, a także byliny, m.in. Echinacea, Lawenda, Japońska Echinacea, Żurawina i Clematis. Całość dopełniają czosnek i tulipany botaniczne. Obecnie na tym terenie zrealizowano 80% planu sadzenia.

Zakończono również prace nad stworzeniem kolejnych zielonych ekranów, które izolują od hałasu i zanieczyszczeń. Tym razem ułożono je wzdłuż obwodnicy zachodniej – w rejonie skrzyżowania z ul. Ku Dołomu oraz w okolicach ul. Głowackiego obsadzono grabami. Ponad 100 drzew pojawiło się również wzdłuż nowo powstałego łącznika ulic Tarnogórskiej i Chałubińskiego. Przestrzeń ta zostanie dodatkowo ozdobiona prawie 4,5 tys. tawul i euonymus. Zielone ekrany pojawiły się również wzdłuż ul. Kierowcy ciągników.

– Staramy się wykorzystywać każdą wolną przestrzeń w pasach drogowych do organizowania tam, gdzie to możliwe zupełnie nowych nasadzeń, uzupełniania istniejących lub rozwijania ich na nowo. Nasze projekty mają charakter systemowy, ponieważ obejmują określony zestaw roślin, który w zależności od konkretnej lokalizacji jest wykorzystywany w całości lub w części. Nasadzenia korespondują ze sobą i stanowią przemyślaną całość, która poprawia mikroklimat w mieście – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Również ul. Partyzantów w Łabędach – dzięki nowym 120 krzewów i 20 drzew. Świeżą roślinność – tym razem w doniczkach – można zobaczyć także na przystanku autobusowym, na Placu Adama Mickiewicza i przy ul. Wały dolne. Ostatnio ponad 170 nowo posadzonych drzew, m.in. lipy, kasztanowce czerwone, graby, topole, osiki, głogi i tulipany amerykańskie – znalazły swoje miejsce na pasach drogowych w całym mieście.

Feniksy Wysp Kanaryjskich, które latem od lat opuszczają wnętrza Palmiarni Miejskiej, nadają gliwickim placom szczególnego charakteru, by cieszyły oczy gliwian i gości odwiedzających nasze miasto. Dzięki nim egzotyczną atmosferę można poczuć na placu nad Drogową Trasą Średnicową, w Parku Chopina czy w miasteczku akademickim.

Nowe rośliny wymagają starannej pielęgnacji
Wykonawcy opiekują się nowymi nasadzeniami na podstawie umowy zawartej z Zarządem Dróg Miejskich. Pielęgnują, podlewają i przeprowadzają niezbędne zabiegi, aby zapewnić roślinom przystosowanie się do trudnego środowiska pasów ulicznych. Przez trzy lata po posadzeniu wykonawca ponosi materialną odpowiedzialność za zapewnienie prawidłowego założenia drzew lub innych nasadzeń. Dzięki wprowadzeniu ścisłych wytycznych co do jakości materiału oraz szczegółowemu opisowi usługi sadzenia 90% nasadzeń zostaje zaadoptowanych w nowych miejscach. (mf)

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.