Upał w Polsce: pies zamknięty w samochodzie. Kiedy można stłuc szkło?
Autor: Canva.com
Zdjęcie ilustracyjne


Lato w pełnym rozkwicie! Kiedy jest gorąco, a przed nami jest zamknięty pies, powinniśmy zareagować! Często właściciele zapominają, że w upalny dzień temperatura w aucie może sięgać nawet 90 stopni! Czy możemy wybić szybę samochodu i nie dostać mandatu? W jakich okolicznościach? Sprawdź to!

W upalne dni powinniśmy szczególnie dbać o siebie i zwierzęta. Nie zapomnij wypić wystarczającej ilości wody i nigdy nie zostawiaj dzieci, kotów i psów samych w rozgrzanym samochodzie bez powietrza. Zdarza się jednak, że nieświadomy lub zawstydzony właściciel idzie do sklepu i znika na zbyt długo. Jeśli zobaczymy zwierzę zamknięte w rozgrzanym samochodzie, powinniśmy zareagować! Czy możemy stłuc szkło? Jak powinieneś się zachowywać, aby postępować zgodnie z literą prawa? Skąd wiesz, kiedy Twój pies potrzebuje naszej pomocy?

Pies zamknięty w samochodzie – jak rozpoznać, czy potrzebuje pomocy?

Zanim przystąpimy do działania, upewnijmy się, że zwierzę naprawdę potrzebuje naszej pomocy. Możemy to rozpoznać np. gdy pukamy w szybę, a pies oddycha intensywnie i nerwowo – może to oznaczać, że brakuje mu powietrza i nie może się ochłodzić. Powodem do niepokoju jest również całkowity brak reakcji zwierzęcia.

Krystian Ochman o występie na Eurowizji

Czy można rozbić szybę samochodu z psem? PRZEPISY

Sztuka. 6 sek. 2 ustawy o ochronie zwierząt mówi, że zastraszanie zwierząt to również świadome pozwalanie zwierzęciu na zranienie lub cierpienie. Jeśli więc mamy pewność, że zwierzę jest krzywdzone, powinniśmy podjąć działania. Pamiętaj jednak, że stłuczenie szyby to ostateczność, bo właściciel może zarzucić nam niesłuszne dewastowanie jego własności. Natomiast w przypadku skorzystania ze stanu konieczności opisanego w artwork. 26 ust. 1 Kodeksu Karnego, stłuczemy szybę, nie zostaniemy ukarani. Dzieje się tak, ponieważ dobro o niższej wartości poświęca się, aby ocalić dobro o wyższej wartości.

Więc co robić krok po kroku?

  • Oceń stan fizyczny zwierzęcia tak bardzo, jak to możliwe
  • Upewnij się, że właściciela auta nie ma w pobliżu i nie wróci za kilkanaście minut
  • Poproś o pomoc inne osoby, np. obsługę sklepu, aby zadzwonili do właściciela samochodu
  • Zadzwoń po straż miejską lub policję
  • W ostateczności rozbij szybę w aucie i daj psu wodę

Ukraińska koza wysadziła rosyjskich żołnierzy! „Wywołała reakcję…

QUIZ osobowości. Jakim typem osobowości jesteś?

Pytanie 1 z 9

Czy możesz ci zaufać?

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.