W Zakopanem zamontowano specjalne kosze. Zostały zaprojektowane tak, aby utrudnić zwierzętom dostęp do ich zawartości

Władze Zakopanego w porozumieniu z Tatrzańskim Parkiem Narodowym zdecydowały o ustawieniu w mieście koszy na śmieci o konstrukcji utrudniającej zwierzętom dostęp do ich zawartości. Chodzi o ochronę zwierząt.

Na drodze prowadzącej do Kuźnic w Zakopanem, skąd zaczyna się wiele popularnych szlaków turystycznych, np. na Giewont czy Kasprowy Wierch, wymieniono uliczne kosze na śmieci. Konstrukcja nowych koszy ma zapobiegać zjedzeniu resztek jedzenia przez tatrzańskie zwierzęta. Chodzi głównie o jelenie i lisy, ale także o niedźwiedzie.

Przyciągają ich śmieci

I choć mieszkańcy są już przyzwyczajeni do widoku jeleni czy saren spacerujących po zakopiańskich ulicach, takie zdjęcia i tak są dla turystów sporym zaskoczeniem. Często obok zwierząt stoją grupy turystów chcących zrobić im zdjęcie.

W wielu przypadkach przyczyną pojawienia się zwierząt są śmieci wyrzucane do śmieci. Z kolei nowe kosze mają specjalne zabezpieczenia zapobiegające zjadaniu przez zwierzęta resztek.

– Dzikie zwierzęta do przestrzeni miejskich przyciąga łatwość pozyskiwania pożywienia pozostawionego przez ludzi. Poprzednie kosze były otwarte, a zwierzęta z łatwością wyciągały odchody, co w ogóle im nie służy – tłumaczy Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Zwierzę może się paść

Jak podkreśla Tomasz Zając, zwierzęta przyciąga zapach jedzenia i łatwość jego pozyskania. Często jest to coś słodkiego, więc im się to podoba. W porównaniu jednak jest to sytuacja podobna do sytuacji, gdy człowiek zbyt chętnie zjada ciastko, a nie zdrowe jedzenie. W rezultacie szkoda dla zwierząt polega na tym, że nie otrzymują one naturalnie obfitego pożywienia o tej porze roku, ale przyzwyczajają się do resztek ludzkiego pożywienia, które jest dostępne przez cały rok. W wielu przypadkach turyści sami karmią zwierzęta, z którymi robią sobie zdjęcia. Dla turysty to frajda, ale dla zwierząt może się to skończyć tragicznie.

Niestety zwierzęta chorują po spożyciu ludzkiego pokarmu i często umierają. Podczas zeszłorocznych wakacji na drodze do Morskiego Oka pojawił się jeleń, który był regularnie karmiony przez turystów. Zwierzę tak przyzwyczaiło się do ludzkiego jedzenia i obecności ludzi, że można je było głaskać, a nierozsądni rodzice próbowali nawet sadzać na nim swoje dzieci. Przejadanie, m.in. frytki, grube jelenie często leżały w trawie, nie mogąc się podnieść. W tym roku zwierzęta nie pojawiły się już na szlaku. Przyrodnicy podejrzewają, że mógł umrzeć.

Umowy pomiędzy TPN a Urzędem Miasta

Decyzja o wymianie koszy na śmieci w Kuźnicach i przy ul. Przewodnicy tatrzańscy i Rondo św. Jana Pawła II zostało podjęte przez Miasto Zakopane w porozumieniu z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Nowe kosze utrudnią zwierzętom dostęp do ich zawartości.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.