Web zalewają narkotyki wątpliwego pochodzenia. Zjawisko się pogarsza

  • Sprzedaż leków weterynaryjnych przez Web rośnie z roku na rok. Drawback w tym, że jest to w dużej mierze nielegalne
  • Według badania przeprowadzonego w czerwcu 2022 r. przez Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET, 63 proc. jego członków obserwuje wzrost tego zjawiska
  • Drawback dotyczy zarówno leków bez recepty (OTC), jak i leków na receptę podawanych zwierzętom domowym i gospodarskim
  • Tymczasem zakup leków z nieznanego źródła może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia zwierząt i ludzi
  • Produkty niewiadomego pochodzenia najczęściej pojawiają się na platformach sprzedażowych i portalach społecznościowych

Skala nielegalnego handlu narkotykami jest bardzo duża

Od stycznia 2022 roku nowe unijne rozporządzenie 2019/6 pozwala na sprzedaż leków weterynaryjnych przez Web, ale tylko bez recepty. Leki OTC dla zwierząt mogą być sprzedawane przez określone podmioty. Listę agency i sklepów, które mogą legalnie prowadzić handel detaliczny lekami OTC dla zwierząt znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Obecnie na liście znajdują się 102 podmioty.

– Skala problemu sprzedaży leków przez podmioty nieuprawnione jest bardzo duża. Z naszych badań wynika, że ​​75 proc. członkowie stowarzyszenia otrzymują sygnały o tego typu praktykach. Pochodzą głównie od klientów – ostrzega Radosław Knap, sekretarz generalny stowarzyszenia POLPROWET.

– Handel lekami na receptę to niezwykle niebezpieczne zjawisko dla zwierząt, które powinno być ściśle kontrolowane przez odpowiednie organy państwowe. Tutaj połowa agency członkowskich spotkała się z takim zjawiskiem. Nabywcy takich leków z nieznanego źródła nie są pewni, czy dany lek zawiera substancję aktywną, czy też był odpowiednio przechowywany, a nawet istnieje realne ryzyko, że zakupiony produkt może zawierać szkodliwe substancje – dodaje.

Prawie 90 proc. producentów przynajmniej raz w roku zgłasza do Głównego Inspektoratu Weterynarii nielegalną sprzedaż, ale coraz częściej nie ma miesiąca bez takich zgłoszeń. Najczęściej sami producenci informują producentów o takiej sprzedaży, natomiast niektóre doniesienia są wynikiem wystąpienia niepożądanych skutków na zwierzęciu.

– Podarowanie pupilowi ​​leku na receptę niewiadomego pochodzenia, a nawet użycie obroży kleszczowej z niezweryfikowanego źródła, w najlepszym przypadku może skutkować brakiem efektu takiego środka, a w najgorszym śmiercią zwierzęcia . Zagrożeniem jest też brak działania samej wzorowej obroży, bo zwierzę nie jest chronione przed groźnymi pasożytami, a leczenie chorób pasożytniczych to proces długotrwały i kosztowny, bez gwarancji powodzenia – mówi weterynarz Robert Kaszyński. oraz prezes zarządu POLPROWET.

Zmiany na liście leków, które można kupić poza apteką

Ważne leki niedostępne w aptekach, ponieważ są kupowane w celu odchudzania

Kampania pod hasłem „Oni Ci ufają”

Sprzedaż przez Web leków weterynaryjnych na receptę jest nielegalna. Niestety walka z praktyką jest bardzo trudna. Platformy sprzedażowe są zalewane produktami z Chin i innych źródeł wątpliwego pochodzenia. Nie ma też szybkiej ścieżki do szybkiego wyłączenia takiej oferty. Przypadkami naruszeń zajmuje się GIW, który zgłasza każdy przypadek odpowiednim służbom.

– Każdy podmiot, który oferuje leki na receptę na polskim rynku za pośrednictwem Internetu, czyni to z naruszeniem prawa i jest narażony na sankcje, w tym sankcje karne. Warto też uświadomić to hodowcom i właścicielom zwierząt – mówi Filip Dymitrowski z MOYERS.

Ogromną rolę w przeciwdziałaniu tej niebezpiecznej praktyce odgrywa świadomość samych kupujących. Niewiele wiadomo o tym, jak bezpieczne jest kupowanie leków OTC dla zwierząt przez Web.

Regulacja umożliwiająca taki zakup obowiązuje od stycznia br., dlatego POLPROWET przygotował w mediach społecznościowych kampanię edukacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na downside nielegalnej sprzedaży leków weterynaryjnych w Internecie. Kampania pod hasłem „Oni Ci ufają” skierowana jest zarówno do właścicieli zwierząt, jak i hodowców.

Kampanię objęła patronatem redakcja „Weterynarii w Praktyce”.

Rekordowe wyniki portalu Rynek Zdrowia

Jarosław Kaczyński opowiada o pracy lekarzy w Niemczech.  Sprawdziliśmy jakie są tam warunki

Dowiedz się więcej o:

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.