Wielka szansa Polaka przepadła! Związał czarnego z francuskim

Zwycięzca turnieju, rozgrywanego w Palacio de Santona w stolicy Hiszpanii, będzie przeciwnikiem Norwega Magnusa Carlsena w przyszłorocznym meczu o mistrzostwo świata.

Partia kandydatów debiutujących i najmłodsza w rywalizacji 24-letniego arcymistrza z Wieliczki, sklasyfikowana na 16. miejscu w rankingu FIDE, z młodszym o pięć lat, trzecim na światowej liście szachistą urodzonym w Iranie, najszybciej zakończyła się sukcesem. tego dnia – po 36 ruchach. Najlepszy polski szachista od początku swojej działalności wykazywał dobre przygotowanie teoretyczne, grał pewnie i szybko. Jego rywal, uważany za jednego z faworytów w przedturniejowych prognozach, wykorzystał znacznie więcej czasu.

„W naszym przygotowaniu nie było nic nadzwyczajnego. Duda wykorzystał swój normalny wariant, w którym rozegrał więcej niż jedną partię. Najlepszą częścią przygotowań była sama decyzja o powtórzeniu swojej najsolidniejszej broni. Od Firouzji można było oczekiwać wszystkiego, ale nasze założenie – myślę, że było słuszne – było tak, że w związku z tym, że Janek w swojej pierwszej czarnej grze wykorzystał obronę sycylijską, wariant Najdorfa, jeden z najcięższych, postanowiliśmy, że Firouzja spróbuje ją powtórzyć , chcąc jak najszybciej odbić się po porażce poprzedniego dnia, dlatego ten agresywny wariant będzie mu odpowiadał. Z tego powodu uznaliśmy, że trzeba to zmienić i grać solidnie. Okazało się, że rywal nie spodziewał się tego na wszystko i stąd obraz gry, a nie inny” – powiedział arcymistrz Grzegorz Gajewski ze sztabu Dudy.

Wcześniej polska szachistka i Firouzja rywalizowały pięć razy w szachach klasycznych i bilans był zdecydowanie korzystny dla reprezentanta Francji – cztery zwycięstwa i jeden remis.

“Duda zdecydował się na spokojną rosyjską obronę i wydaje się, że był to bardzo dobry wybór. Firouzja po porażce we wczorajszym meczu, grając białym kolorem, na pewno chciała się zrehabilitować, zaatakować. Janek jednak czekał na niego spokojnie grał bardzo szybko, prowokując Warto dodać, że w dużej części gry miał prawie godzinną przewagę nad przeciwnikiem, co świadczy o tym, jak dobrze był przygotowany.Od początku do końca nie miał problemów, osiągając bardzo dobry wynik remisy, ale myślę, że im dalej w turnieju, powinien grać lepiej, bo jest też bardzo dobrze przygotowany fizycznie” – skomentował szef wyszkolenia PZSzach, Michał Bartel.

CZYTAJ TAKŻE: Mordercza walka Dudy na Turnieju Kandydatów

W pozostałych meczach 5 rundy Amerykanin Fabiano Caruana zremisował z Węgrem Richardem Rapportem, inny reprezentant USA Hikaru Nakamura, mimo wyraźnie lepszej pozycji w pierwszej fazie gry, podzielił się także punktem z liderem turnieju, Rosjaninem Janem Niepomniaszczi , który gra pod flagą FIDE w Madrycie. Najdłuższy mecz dnia, w którym Teimur Rajabov z Azerbejdżanu zmierzył się z chińskim Ding Lirenem, również zakończył się niepowodzeniem.

W pierwszych czterech rundach Duda remisował biały z Rapportem i Lirenem, czarny z Caruaną i biały z Rajabem. W stolicy Hiszpanii zebrał już 2,5 punktu i jest piąty. Wyprzedza Niepomniaszczi – 3,5, Caruanę – 3, Nakamurę i Rapporta – po 2,5.

W czwartek w szóstej rundzie Polak ponownie zmierzy się z czarnymi z liderem Niepomniaszczi. Rosjanin, jako zwycięzca poprzedniego turnieju kandydatów, był przeciwnikiem Carlsena w zeszłorocznym meczu o mistrzostwo świata.

– Z pewnością czeka nas trudna impreza. Niepomniaszczi to zawodnik z czołówki światowej, zwłaszcza o niebezpiecznym białym kolorze, bardzo skuteczny, gdy ma inicjatywę, więc trzeba go będzie zneutralizować. Co do wszystkich pojedynków które jeszcze czekają Janka, jestem ostrożnym optymistą” – dodał Gajewski.

Impreza w Madrycie potrwa do 4 lipca. Dni przerwy zaplanowano na 24 i 28 czerwca oraz 2 lipca.

Pula nagród wynosi 500 000. dolarów. Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc zdobędą: 48, 36 i 24 tys. otwór. Za każde zdobyte pół punktu zawodnicy otrzymują również 3,5 tys. dolarów.

Alireza Firouzja (Francja) – Jan-Krzysztof Duda (Polska) losowanie

Hikaru Nakamura (USA) – Jan Niepomniaszczi (FIDE) remis

Fabiano Caruana (USA) – Richard Rapport (Węgry) – losowanie

Teimur Rajabov (Azerbejdżan) – Ding Liren (Chiny) – remis

1. Niepomniaszczi 3,5 pkt

2. Caruana 3

3. Nakamura 2,5

4. Raport 2.5

5. Duda 2,5

6. Lirena 2.

Radżabow 2

8. Firousia 2

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.