Wielki Roger Federer. Brawo, brawo. Cudowny gest Tenis

15 września Roger Federer ogłosił koniec swojej sportowej kariery. – Tenis dał mi hojniej, niż mogłem sobie wymarzyć, ale teraz muszę przyznać, że nadszedł czas, aby zakończyć moją karierę zawodową – napisał w oświadczeniu legendarny Szwajcar. 41-latek rozegra ostatni mecz podczas Laver Cup, w którym jego partnerem w deblu będzie Rafael Nadal.

Obejrzyj wideo
Nowa Iga Świątek. Jednak Djoković, a nie Nadal? [Sport.pl LIVE]

Federer chętnie dzieli się swoją fortuną z potrzebującymi. Świetne szwajcarskie serce

Decyzja Federera oznacza koniec pięknej 24-letniej ery w tenisie. Szwajcar od lat jest jedną z największych gwiazd na światowych kortach, o czym świadczy między innymi 20 tytułów Grand Slam. W sumie triumfował w 103 turniejach ATP i przez 310 tygodni był liderem rankingu. Legendarny zawodnik ma też na swoim koncie dwa medale olimpijskie. W 2012 roku w Londynie zdobył srebro w grze pojedynczej, a w 2008 roku w Pekinie zdobył wraz ze Stanem Wawrinką złoto w grze podwójnej.

Hurkacz w trybie błyskawicy. Tak trzymać. 67 minut i jest półfinał

Federer był rozkoszą przez całą swoją karierę zarówno na boisku, jak i poza nim. W 2003 roku wraz z żoną założył fundację pomagającą w edukacji biednym i chorym dzieciom z krajów afrykańskich, która pomogła już ponad dwóm milionom dzieci. Szwajcarzy pomogli także ofiarom trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim i ofiarom huraganu Katrina w USA w 2005 roku, przeznaczając 40 tys. ze sprzedaży jego rakiety. Działalność charytatywna tenisisty została doceniona w 2006 roku, kiedy został Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF.

W 2021 roku legenda tenisa przekazał przedmioty związane ze swoją karierą na aukcję charytatywną. – Zaczęliśmy zbierać przedmioty, które towarzyszyły mi na korcie, bo myśleliśmy, że kiedyś uda nam się z nimi zrobić coś sensownego. Z pokorą widzimy, że ta decyzja wpłynie tak ogromną różnicę w życiu wielu dzieci – powiedział 41-latek. Zebrano wówczas łącznie 3,42 mln funtów, które zostały przekazane na pomoc potrzebującym dzieciom.

Federer nie był obojętny na wydarzenia na Ukrainie. Przekazał pół miliona dolarów ze swojej fundacji, aby umożliwić ukraińskim dzieciom dalszą edukację.

Magda Linette podczas finału w ChennaiBrutalna recenzja Magdy Linette. Tylko 76 minut i marzenie o wygranej się skończyło

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.