Williams mógł dać kobiecie szansę w F1? Toto Wolff ujawnił szczegóły

Lata temu Susie Wolff dostała możliwość wzięcia udziału w treningu F1 dla Williamsa. Małżonka Toto Wolffa dobrze się bawiła, ale nigdy nie dostała kontraktu z brytyjską stajnią. Austriak jest tym bardzo rozczarowany.

Łukasz Kuczera

Susie Wolff

Twitter / Susie Wolff / Venturi Racing / Na zdjęciu: Susie Wolff

W ostatnich dniach przez padok Formuły 1 przetoczyła się dyskusja na temat kobiet. Zaczęło się od słów Lewisa Hamiltona, który wezwał szefów F1 do wsparcia W Sequence, kategorii wyścigowej przeznaczonej wyłącznie dla kobiet. Jej dwukrotny zwycięzca, Jamie Chadwick, przyznał jednak, że dzisiejsze kobiety mogą nie radzić sobie z fizyczną stroną F1. Wynika to między innymi z budowy samochodów.

Według Toto Wolffa kobieta była blisko siatki F1 w ciągu ostatniej dekady. Austriak uważa, że ​​jego małżonek miał wystarczająco dużo szybkości i umiejętności, by mieć szansę na Williamsa.

Susie Wolff była kierowcą testowym zespołu z Grove w 2014 roku. W ramach pracy zespołowej dostała szansę pojawienia się w piątkowym treningu przed GP Wielkiej Brytanii, stając się pierwszą kobietą, która wzięła udział w oficjalnej sesji F1 od czasu Sezon 1992. Wolff zdobył przedostatni czas, ale ukończył tylko cztery okrążenia.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewspport: co za widok! Polka oszalała w USA

„Była nieco wolniejsza niż Felipe Massa, ale nigdy nie miała prawdziwej szansy” – powiedział Monetary Instances obecny szef Mercedesa.

Warto jednak umieścić wynik Wolffa i Williamsa w kontekście. W 2014 roku, po tym, jak Mercedes przygotował niezwykle konkurencyjny silnik, brytyjska drużyna ostro skoczyła. Wydajna jednostka napędowa sprawiła, że ​​stajnia Grove zakończyła kampanię na trzecim miejscu, często na podium.

„Williams nigdy nie odważył się podjąć tej trudnej decyzji” – ocenił Toto Wolff.

W sezonie 2014 duetem kierowców Williamsa byli Felipe Massa i Valtteri Bottas. Ten stan rzeczy trwał przez trzy pełne kampanie, aż Lance Stroll zajął miejsce fińskiego kierowcy. Chociaż pierwotnie planowano, że Kanadyjczyk zastąpi Massę, Mercedes niespodziewanie zgłosił się na ochotnika do Bottasa. Switch Fina sprawił, że brytyjska drużyna zmieniła plany na 2017 rok, a Massa zmienił decyzję o zakończeniu kariery i ścigał się w kolejnym sezonie w F1.

Z drugiej strony Susie Wolff zrezygnowała z wysiłków, by z czasem zaangażować się w F1. W ostatnich latach Brytyjka była szefową zespołu Venturiego w Formule E.

Przeczytaj także:
Droga jest otwarta dla Audi i Porsche. Nowa period w F1 rozpoczynająca się w 2026 roku
Mercedes wykonał swoją pracę. FIA potwierdziła zmiany korzystne dla niemieckiego zespołu

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy w najbliższej przyszłości zobaczymy kobietę w F1?

zagłosuj jeśli chcesz zobaczyć wyniki

zgłoś błąd

WP SportoweFakty

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.