Wina w mistrzostwach e-sportu. Wiodąca Europa opuszcza sport

Europie nie udało się obronić tytułu na VALORANT Champions 2022. Reprezentacja regionu była wyjątkowo słaba, a tytuł mistrza świata został przeniesiony do brazylijskiego LOUD. Podczas turnieju strzelono niedociągnięcia drużyn ze Starego Kontynentu. Ostatecznie do pierwszej czwórki dotarła tylko jedna drużyna z Europy, która zakończyła swoją przygodę na czwartym miejscu. Czy Europa stała się gigantem na glinianych stopach w VALORANTA?

Obejrzyj wideo

Wiele agency próbowało stworzyć symulator tenisa na skalę FIFA. Jak poradził sobie Matchpoint?

Koniec europejskiej dominacji w VALORANT

W pierwszych miesiącach tworzenia sceny esportowej VALORANTA najwięcej do powiedzenia miały drużyny amerykańskie i europejskie. Na Starym Kontynencie bardzo dobrze wypadły Gambit, Acend czy G2 Esports, w których Patryk „paTiTek” Fabrowski był genialny. Były gracz Izako Boars kiedyś nawet nazwał siebie jednym z pięciu najlepszych graczy VALORANTA na świecie. Zwieńczeniem tak doskonałego wejścia do Europy był tytuł VALORANT Champions 2021 zdobyty przez Acend z dwoma Polakami – Aleksandrem „zeekiem” Zygmuntem i Patrykiem „starxo” Kopczyńskim. Z czasem jednak siła regionu znacznie się pogorszyła. Podczas gdy na całym świecie powstawały nowe, bardzo silne zespoły i konkurencja rosła, w Europie zaczynało być jej coraz mniej.

VALORANT Champions to najważniejszy coroczny turniej na e-sportowej scenie tego tytułu. Każdy chce dać z siebie wszystko, a gra toczy się o trofeum mistrza świata i ogromne pieniądze. Fani europejskiego VALORANT liczyli na swoich faworytów. Do Stambułu pojechały trzy drużyny i żadnemu z nich nie udało się wygrać całego konkursu. Reputacja Europy w firmie VALORANTA znacznie osłabła.

Przede wszystkim Crew Liquid zawiódł. Pełna gwiazd i odtwarzaczy multimedialnych drużyna została wyeliminowana tuż po opuszczeniu fazy grupowej. Mało tego – w pierwszej rundzie dolnej drabinki zmierzyły się ze sobą dwie europejskie drużyny. Liquid przegrał z fnatic, ale brytyjska organizacja nie miała dużo więcej szczęścia, ponieważ koreański DRX wyeliminował ją w następnej rundzie.

Ted Lasso oficjalnie w FIFA 23. Przebojowa seria w grze

Ostatnią nadzieją regionu jest jego lider – FunPlus Phoenix. Zespół spisywał się bardzo dobrze w ciągu roku, ale w Stambule pojawiły się niedociągnięcia, które wzbudziły pewne wątpliwości co do ich dyspozycji. FPX dotarło do pierwszej czwórki turnieju. Tam jednak po nerwowym starciu DRX również ich pogrążył. Tak więc Europa nie znalazła nawet miejsca na podium VALORANT Champions 2022.

Nawet podczas rozgrywek mówiono i wyrzucano słabość regionu, który w porównaniu z resztą świata był po prostu blady. Wynik FPX w jakiś sposób uratował honor Europy, ale to było zdecydowanie za mało, aby sprostać oczekiwaniom. W ubiegłym roku o puchar w finale zmierzyły się dwie drużyny ze Starego Kontynentu. Regresja jest aż nazbyt widoczna.

Call of Duty Warzone Sokołów Gortat CupNiesamowity występ polskiego zawodnika. Wszyscy o nim mówią

Więcej treści e-sportowych na Gazeta.pl.

Na konferencji po spotkaniu FunPlus Phoenix z przegranymi DRX padły pytania o przyczyny tak rzucającego się w oczy spadku w postaci Europejczyków. Do tematu nawiązał łotewski Ardis „ardiis” Svarenieks.

Myślę, że wszystkie drużyny stały się silniejsze. Cała Ameryka Południowa czy sam DRX są silniejsze. Tymczasem Europa popadła w stagnację. Liquid i fnatic zawsze byli silni, ale nigdy nie stawiałeś ich na pozycji bezpośrednich faworytów do tytułu. To jest drawback. Trudno mi dokładnie powiedzieć, co należy poprawić, ale inne regiony poczyniły widoczne postępy.

Przerwa po VALORANT Champions 2022 powinna być dla Europy czasem refleksji i ciężkiej pracy. Konkurs odbił się żniwem w regionie, a na scenie pojawiają się coraz bardziej konkretne zespoły z planami i ambicjami. VALORANT coraz bardziej otwiera się na cały świat. Jeśli Europejczycy nie zaczną pracować naprawdę ciężko, bez wątpienia pozostaną w tyle na dłużej.

Grafika promująca kartę Włodzimierza Smolarka w FIFA 23Smolarek w FIFA 23. Wielkie gwiazdy obok niego

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.