„Za dużo smrodu”. Polski mistrz olimpijski z mocnym przesłaniem o Rosji

Władysław Kozakiewicz nie szczędzi słów krytyki pod adresem Rosjan. – Powinni być wyrzucani nie tylko ze sportu, ale także ze wszystkich innych dziedzin życia społecznego – mówi wprost w rozmowie z Przeglądem Sportowym.

Krzysztof Kaczmarczyk

Władysława Kozakiewicza

Agencja Gazeta / Adam Stępień / Na zdjęciu: Władysław Kozakiewicz

Żaden polski sportowiec nie dostał się pod skórę Rosjan tak bardzo, jak Władysław Kozakiewicz. Kiedy zdobył złoto olimpijskie w Moskwie w 1980 roku, więcej mówiono o jego geście.

Rosjanie następnie naciskali, aby zdyskwalifikować go do końca życia i odebrać krążek, ale nic takiego się nie stało. Po stronie Polaka stanął m.in. prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Juan Antonio Samaranch.

Czas leci – od pamiętnych wydarzeń w Moskwie minęły 42 lata – a “miłość” Kozakiewicza do Rosjan nie słabnie. Zwłaszcza teraz, kiedy w lutym rozpoczęli wojnę na Ukrainie.

ZOBACZ WIDEO: Nikt nie spodziewał się tej gry! Po prostu patrzyli bezradnie na piłkę

– Uważam, że wykluczenie Rosjan ze struktur międzynarodowych jest właściwym krokiem. Za dużo smrodu wiąże się z wojną, którą wywołali – przyznał w rozmowie z “Przeglądem Sportowym”. – To wojna z całym cywilizowanym światem, nie tylko z Ukrainą.

„Oni coraz bardziej rządzą i trzeba to powstrzymać”. Powinni zostać wyrzuceni nie tylko ze sportu, ale także ze wszystkich innych dziedzin życia społecznego. Że przestaną być częścią tego świata – dodał.

Kozakiewicz dziwi się, że cały świat nie potrafi się zjednoczyć i przemówić jednym właściwym głosem. – Niestety, jak pokazuje życie, ktoś wciąż wyłamuje się z tego bojkotu – przyznał i podał świat tenisa jako przykład.

Jego przesłanie do Rosjan jest proste, jasne i stanowcze. – Krótko mówiąc, Rosjanom należy pokazać globalnie gest Kozakiewicza – zakończył wątek.

Zobacz też:
Minister sportu reaguje na słowa Adrianny Sułek. “Będziemy pośredniczyć”
Upał wokół butów rekordzistów świata. “Moje umiejętności nie są od nich zależne”

zgłoś błąd

WP SportoweFakty

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.