Zarządzanie energią zwiększa produktywność

Ile razy mówiono ci, że aby być produktywnym, musisz wiedzieć, jak zarządzać czasem? Właściwie to, co powinieneś zrobić, to dowiedzieć się, o której porze dnia czujesz się najbardziej energiczny.

Zarządzanie energią zwiększa Twoją produktywność

Ostatnia aktualizacja: 21 września 2022

Czy kiedykolwiek czułeś, że nie masz wystarczająco dużo czasu w ciągu dnia, aby wykonać wszystkie zadania, które Cię czekają? Bez względu na to, jak bardzo jesteś zorganizowany, czy wciąż nawiedzają Cię niespełnione zobowiązania i nietrafione cele? To sprawia, że ​​czujesz się sfrustrowany i zirytowany sobą. Zastanawiasz się, dlaczego tak trudno być produktywnym. Odpowiedzią w tej sytuacji jest właściwe zarządzanie energią.

Niektórzy mogą powiedzieć, że stawiasz się zbyt wysoko. Inni mogą uznać, że zarządzanie czasem nie jest idealne. Prawda jest taka, że ​​jest jeszcze jeden decydujący czynnik, który możesz całkowicie zlekceważyć. Zarządzanie energią, a nie czasem, może mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o wydajność.

Jim Loehr, psycholog, CEO i współzałożyciel Human Efficiency Institute, jest współautorem bestsellerowej książki Moc pełnego zaangażowania (2005). Loehr twierdzi, że dzisiaj, przy naszym specyficznym stylu życia, zarządzanie czasem nie przynosi tak optymalnych rezultatów. Jest jeszcze jedna strategia, której powinniśmy się nauczyć.

Nasza energia dotyczy nie tylko sfery fizycznej, ale także emocjonalnej. Czasami takie czynniki jak stres i zmartwienie mają na nią wyraźny wpływ.

Wiele razy wyznaczamy sobie cele, nie znając naszego poziomu energii i nie wiedząc, kiedy jesteśmy najlepsi.

Zarządzanie energią

Literatura naukowa na temat produktywności wykazała, że ​​Twoja produktywność nie zależy od liczby przepracowanych godzin. Innymi słowy, 10 godzin ciężkiej pracy niekoniecznie przyniesie korzyści firmie, w której pracujesz dłużej, niż gdyby było mniej godzin. Czasami praca przez połowę czasu skutkuje bardziej optymalną wydajnością.

Sugeruje to, że nasz mannequin osiągania celów koncentruje się na niewłaściwym zasobie. To nie czas spędzony na robieniu czegoś sprawia, że ​​odnosisz sukcesy. To twoja energia Twoje usposobienie, skupienie i stan umysłu.

Potrzeba ciągłej pracy często jest przeszkodą, zwłaszcza jeśli jesteś zmęczony i zestresowany. Badania profesora ekonomii Johna Pencavela podkreślają odwrotną zależność między czasem a wydajnością po przekroczeniu pewnego optymalnego momentu.

Jak lepiej się skoncentrować?

Wyobraź sobie, że przygotowujesz się do egzaminu. Pracujesz w niepełnym wymiarze godzin, więc zdecydowałeś, że najwłaściwszym sposobem działania jest czterogodzinna nauka każdego wieczoru. Jednak po kilku dniach Twoje wyczerpanie psychiczne i stres są na wysokim poziomie.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrozumieć, jest to, jak długo utrzymuje się Twój poziom skupienia i koncentracji. Przeciętny czas skupienia uwagi w ludzkim mózgu to 45 minut. To maksymalna energia, którą możesz wykorzystać w zdrowy sposób. Po tym czasie zawsze zaleca się przerwę od 15 do 20 minut.

O której porze dnia jesteś najbardziej produktywny?

Jak wspomnieliśmy w poprzednim przykładzie, twoja pierwsza próba nauki była ograniczona do czterech godzin każdego wieczoru. Ale powiedzmy, że wiesz, że twój umysł działa lepiej rano niż w nocy.

Mając to na uwadze, opracowujesz nową strategię. Decydujesz się wstać godzinę wcześniej przed pójściem do pracy, aby rano skupić się na nauce. Wiesz, że o tej porze dnia jesteś bardziej produktywny. Możesz skrócić naukę wieczorową do dwóch 45-minutowych interwałów, z odpowiednią przerwą pomiędzy nimi.

Zarządzanie energią wymaga również wiedzy, w którym momencie dnia czujesz się bardziej fizycznie i psychicznie chętny do pracy.

Musisz pamiętać, że twoja energia nie dotyczy tylko sfery fizycznej. Jeśli chodzi o osiągnięcie danego celu, musisz zharmonizować swoją energię mentalną i emocjonalną. Wystarczy kilka kroków, od dobrego zarządzania stresem po naładowanie akumulatora pozytywną energią.

Rytuały pozytywnej energii przywracające skupienie i nastrój

Jim Loehr i Tony Schwartz w swojej książce Moc pełnego zaangażowania wskazują, że nasz styl życia jest potencjalnie stresujący. Wypełniamy nasze dni tysiącem zadań, jesteśmy zestresowani i przytłoczeni, ale potem stajemy się zniechęceni i negatywni.

Musisz pamiętać, że twoja energia jest nie tylko fizyczna – istnieje również aspekt energii mentalnej i emocjonalnej. To wyjaśnia, dlaczego tak często, mimo że nie jesteś fizycznie zmęczony, czujesz, że masz mało energii lub motywacji do skupienia się na swoim celu.

Kluczem nie jest zarządzanie czasem, ale planowanie punktów ładowania. Coś tak prostego jak odpoczynek, dbanie o siebie i spędzanie czasu z ludźmi, których kochasz, pomoże Ci odzyskać siły. Twój nastrój będzie zrównoważony, poczujesz się silniejszy i będziesz mógł pracować nad swoimi zadaniami.

Jeśli już wiesz, o której porze dnia masz najwięcej energii, wykorzystaj ją do maksimum, redukując rozproszenia.

Aby zarządzać swoją energią, pracuj, kiedy możesz się skoncentrować

Zarządzanie energią wymaga wysiłku zarówno w zakresie planowania, realizacji, jak i nadzoru. Tylko Ty wiesz, o której porze dnia jesteś najbardziej produktywny. Po ustaleniu przerw i okresów odpoczynku trzymaj się ich. Bycie produktywnym wymaga maksymalnej kontroli nad rozpraszaniem uwagi.

Kiedy przyzwyczaisz się do tego modelu funkcjonowania, będziesz go znacznie lepiej kontrolować. Pamiętaj jednak, że siedzenie przy biurku przez osiem godzin niekoniecznie oznacza lepszą wydajność. Twój umysł szybko ulega przeciążeniu, zmieniają się Twoje emocje, a Twoje ciało odczuwa skutki wyczerpania i stresu. Faktem jest, że czasami mniej znaczy więcej.

To może Cię zainteresować …

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.