Zwierzęta bez sierści – przykłady i ciekawostki. Jakie są najlepsze zwierzęta dla alergików?

Zwierzęta bez sierści są postrzegane jako najlepszy wybór dla osób zmagających się z alergiami. Dużo w tym prawdy, ale należy podkreślić, że włosy nie są jedynym czynnikiem uczulającym. Nie zmienia to jednak faktu, że osobom, które chcą mieć pupila, a nie mogą utrzymać w domu typowego „futerka”, zaleca się posiadanie pupili bez sierści. Jakie zwierzęta nie powodują alergii? Na jakie gatunki warto zwrócić uwagę? Poniżej opisujemy najciekawsze z nich.

Panuje powszechne przekonanie, że alergicy nie powinni mieć zwierząt domowych. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie zwierzęta są źródłem alergenów i nie każdy alergen stanowi zagrożenie dla osoby podatnej na alergie. Samo pojęcie „alergii na zwierzęta” wprowadza sporo niepotrzebnego zamieszania, gdyż sam czworonóg nie jest czynnikiem uczulającym. Reakcja alergiczna wywoływana jest przez białka zawarte w naskórku zwierzęcia i jego wydzielinach – w ślinie, sebum i moczu, skąd dostają się na sierść. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że objawy alergii może wywołać kontakt z dowolnym zwierzęciem, nie tylko psem czy kotem. Na przykład przypadki alergii na zwierzęta gospodarskie nie są rzadkością (dotyczy to przede wszystkim koni). Mając to na uwadze, łatwo stwierdzić, że zwierzęta bez sierści są najbezpieczniejszym wyborem dla alergików.

Gady, zwłaszcza jaszczurki, są często pierwszym wyborem dla alergików. Agama brodaty jest szczególnie polecanym gatunkiem. To dość bezpieczny wybór, ale pamiętaj, że w miarę wzrostu gadów zrzucają zewnętrzną warstwę naskórka, więc nigdy nie można wykluczyć objawów alergii. Dodatkowo ich pokarm, zwłaszcza niektóre owady, może być czynnikiem uczulającym. Mimo to agama jest uważana za jeden z najbezpieczniejszych wyborów.

Jak wszystkie zwierzęta zimnokrwiste, agamowie żyją w specyficznym środowisku, które należy odtworzyć w domu. Gatunek ten nie wymaga terrariów przejściowych, dzięki czemu można od razu zdobyć zbiornik docelowy. Minimalna wielkość terrarium to 120x60x60 cm. Mniejsze zbiorniki nie zapewnią jaszczurce wystarczającej przestrzeni, co spowoduje letarg hodowanego osobnika. Dodatkowo konieczne jest uzyskanie znacznego rozrzutu temperatur. W najcieplejszym miejscu powinno być od 38 do 40 stopni Celsjusza, a najchłodniejsze – 25 stopni Celsjusza.

  • Ciekawostka – agama może nieznacznie zmienić kolor skóry w celach komunikacyjnych.

Żółw może być również dobrym wyborem dla alergika. Najpopularniejszym gatunkiem w Polsce jest Trachemys scripta elegans, czyli żółw czerwonolicy. Przedstawiciele tego gatunku są często określani jako zwierzęta morskie. To błąd, ponieważ żółwie czerwonolicy żyją w słodkiej wodzie, więc trzymanie ich w domu nie stanowi problemu. Trachemys scripta elegans charakteryzuje się dość płaskim, symetrycznym pancerzem. Dorosłe osobniki mają od 28 do 35 cm długości.

Żółwia czerwonolicy należy trzymać w akwaterrarium. Optymalne wymiary zbiornika dla jednego dorosłego osobnika to 100x60x45 cm. Gatunek ten lubi wygrzewać się w promieniach słońca, dlatego należy zapewnić mu swobodny dostęp do lądu, którego wymiary powinny wynosić 1/3 powierzchni terrarium. Pozostałą część powierzchni należy pokryć częścią wodną. Żarówka grzewcza powinna być zamontowana nad częścią lądową i powinna świecić przez 14 godzin na dobę. Właściwa temperatura wody to 26 stopni Celsjusza w dzień (w nocy powinna być obniżona o około 8 stopni Celsjusza). W części lądowej należy zapewnić temperaturę 26-29 stopni Celsjusza.

  • Ciekawostka – żółw czerwonolicy jest gatunkiem północnoamerykańskim, ale dzięki dużym zdolnościom adaptacyjnym zdołał zadomowić się na wszystkich kontynentach.

Obserwowanie życia gadów jest niezwykle ciekawym doświadczeniem, jednak wiele osób pragnie zwierzaka bardziej przywiązanego do człowieka. Skłonność do alergii nie oznacza, że ​​nie możesz opiekować się kotem, wystarczy wybrać odpowiednią rasę. Kot Sfinks nie jest w stu procentach hipoalergiczny. Nie dość, że wytwarza te similar alergeny co inne koty, ale powoduje alergie w znacznie mniejszym stopniu. Wynika to z faktu, że sfinksy są prawie całkowicie bezwłose, co pełni rolę nośnika substancji alergennych.

Zanim zdecydujemy się na zakup łysego kota, warto zapoznać się z zasadami dbania o takie „mruczenie”. Ważne jest, aby wiedzieć, że wszystkie łyse koty wymagają szczególnej opieki. Ich skóra ma tendencję do wysychania, dlatego niezbędne jest regularne nawilżanie. Ponadto sfinks wymaga cotygodniowych kąpieli. Szczególną uwagę należy zwrócić na fałdy skóry zwierzęcia, pomiędzy którymi gromadzi się brud i sebum. Brak naturalnej warstwy izolacyjnej powoduje, że taki czworonog jest podatny na przeziębienia, dlatego zadbaj o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu.

  • Ciekawostka – sfinksy są niezwykle towarzyskie i wymagają od swoich opiekunów dużej uwagi. Dlatego na takiego kota powinny zdecydować się osoby, które mogą mu poświęcić odpowiednią ilość czasu.

Skłonność do alergii niekoniecznie wyklucza posiadanie psa. Należy pamiętać, że nie wszystkie rasy są pokryte włosami. Natura wyposażyła niektóre psy w sierść. Przykładem takiego czworonoga jest shih tzu. Te urocze szczenięta prawie nie tracą włosów i nie mają podszerstka. Warto podkreślić, że dla osoby skłonnej do alergii lepszym wyborem będzie kobieta. Samce mają w skórze więcej gruczołów łojowych, a co za tym idzie – wydzielają więcej białek, które mogą wywoływać objawy alergii.

Shih tzu to małe psy o spokojnym, łagodnym usposobieniu. Są łatwe do wychowania (choć czasami są dość uparte), ale należy pamiętać, że wymagają dużo opieki. Przede wszystkim konieczna jest regularna kąpiel (średnio raz na 2 tygodnie). Gęsta sierść wymusza również regularne szczotkowanie psiaka. Czynność tę należy powtarzać codziennie. Shih tzu są szczególnie podatne na choroby oczu, dlatego zwracaj szczególną uwagę na ich oczy. Raz dziennie należy je myć specjalnym balsamem lub rumiankiem. Uszy pupila sprawdzamy przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli rosną w nich włosy, wyciągnij je.

  • Ciekawostka – rasa shih tzu ma skłonność do tycia, dlatego dietę psa należy dobierać zgodnie z jego wymaganiami żywieniowymi.

Podkreślamy, że powyższe zwierzęta polecane są jako najlepsze dla osób ze skłonnością do alergii, ale należy wiedzieć, że żaden wybór nie daje 100% gwarancji bezpieczeństwa. Nie należy zapominać, że czynniki uczulające można znaleźć również w paszach zwierząt lub w określonych środowiskach, które należy zapewnić niektórym gatunkom. Podjęcie roli opiekuna pupila powinno być świadomą i przemyślaną decyzją, dlatego przed podjęciem decyzji o pupilu warto skonsultować swój wybór z alergologiem, a przed zakupem lub adopcją pupila warto zostać z nim chociaż na kilka chwile.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.