Zwierzęta morskie – największy i najdziwniejszy gatunek. Co zawieramy?

Zwierzęta morskie to jeden z najbardziej fascynujących i jednocześnie najbardziej tajemniczych gatunków. Niektóre z nich są tak duże, że zawstydziłyby większość prehistorycznych potworów. Inne, zwłaszcza gatunki żyjące w głębinach oceanicznych, przerażają swoim wyglądem, nawet jeśli nie osiągają imponujących rozmiarów. Naukowcy uważają, że wciąż nie odkryliśmy wielu mieszkańców tajemniczej, podwodnej przestrzeni. Nic dziwnego, że ten niezwykły świat fascynuje nas wciąż tak samo, jak w dniu, w którym człowiek wyruszył na podbój mórz.

Każdy gatunek dostosowuje się do środowiska, w którym żyje. Wiele osób uważa, że ​​zwierzęta górskie żyją w najbardziej ekstremalnych warunkach. Nic bardziej mylnego. Zwierzęta morskie musiały nauczyć się żyć w środowisku, w którym drapieżniki są liczne, a temperatury mogą być bardzo niskie. Co więcej, wiele gatunków morskich wytrzymuje presję, która jest śmiertelna dla każdego zwierzęcia lądowego i żyje w absolutnej ciemności. Mając to wszystko na uwadze, nie sposób wyobrazić sobie środowiska bardziej ekstremalnego niż morze i ocean. Do 1860 r. wierzono, że życie nie może się rozwijać w głębinach. I jeszcze!

Zanim przejdziemy do potworów z głębin morskich, skupmy się na gatunkach znajdowanych na mniejszych głębokościach, ponieważ te ze względu na swoje rozmiary są równie fascynujące jak ryby z dna oceanu.

Naszą listę otwiera najwspanialsze ze wszystkich ziemskich stworzeń. Płetwal błękitny ma 30 metrów długości i waży 150 ton! Aby lepiej zobrazować ogrom tego zwierzęcia, wystarczy pomyśleć, że sam jego język waży 3 tony, czyli mniej więcej tyle samo, co samica słonia afrykańskiego. Największe ze wszystkich wielorybów żyją we wszystkich oceanach, najliczniejsze – w wodach półkuli południowej. Przedstawicieli tych gatunków widziano także w Morzu Bałtyckim. Gigantyczny ssak żywi się krylem, czyli maleńkimi skorupiakami planktonowymi. Dziennie zjada nawet kilka ton pożywienia.

Kolejnym olbrzymem na liście jest kaszalot – gatunek, którego nie można pomylić z żadnym innym. Wynika to z ogromnej, stromo ściętej prostokątnej głowy. Samce osiągają długość 20,5 m. Waga tego niezwykłego zwierzęcia to aż 75 ton. Kaszaloty występują prawie we wszystkich morzach i oceanach. Ze względu na wysokie stężenie związków siarki oraz beztlenowy charakter wody, Morze Czarne jest wyjątkiem. Nurkują na głębokość do 3 km i mogą pozostać zanurzone do 90 minut. To czyni ich niezwykle skutecznymi myśliwymi. Te wielkie wieloryby skutecznie polują na duże głowonogi.

Mówiąc o mięczakach olbrzymich, kałamarnica olbrzymia jest obok kolosalnej kałamarnicy jednym z dwóch największych gatunków w grupie głowonogów. Ten ostatni ma mieć do 20 metrów długości, ale należy podkreślić, że największy okaz miał „zaledwie” 10 metrów długości. Największa kałamarnica olbrzymia miała 18 m długości, z czego 12 m stanowiły macki.. Te niezwykłe głowonogi żyją na głębokości 300-600 m, ale niektóre osobniki nurkują na głębokość do 1200 m. Kałamarnica olbrzymia jest aktywnie polującym drapieżnikiem. Do niedawna sądzono, że na swoje ofiary czekał w ukryciu, jednak badania przeprowadzone w 2019 roku rzucają nowe światło na styl życia tego zwierzęcia.

Orka jest nie tylko jednym z największych, ale także najgroźniejszym drapieżnikiem mórz i oceanów. Dorosły osobnik ma 10 metrów długości i waży do 9 ton. Występują we wszystkich oceanach i dużych morzach, ale należy podkreślić, że preferują chłodniejsze wody. Zwykle polują na śledzie i łososie, ale żerować na nich może praktycznie każde stworzenie morskie. Orkowie nie gardzą dużymi ssakami, takimi jak morsy i delfiny, a polując na osobniki w grupie są w stanie zabić nawet dużego wieloryba.

Czy uważasz, że orka jest najbardziej przerażającym drapieżnikiem morskim, a kałamarnica olbrzymia to najdziwniejszy gatunek, który przemierza wody mórz i oceanów? Błąd! Ryby na dnie oceanu nie są tak duże, ale mogą być znacznie dziwniejsze i przerażające niż jakikolwiek inny, płytszy gatunek.

Żyje w ciemnych głębinach oceanów. Natura obdarzyła tego drapieżnika niezwykle czułymi zmysłami – smocza ryba wyczuwa nawet najmniejszy ruch w wodzie. Ma właściwości bioluminescencyjne, a jego zęby są zbudowane z nanokryształów o średnicy do 10 nanometrów i są twardsze niż zęby rekina.

To jeden z najdziwniejszych przedstawicieli rodziny serpentynów. Dolna szczęka tego gatunku jest nieproporcjonalna do reszty ciała i stanowi 25 procent. długość tej niezwykłej ryby. Natura wyposażyła go w narząd emitujący czerwone światło, co ułatwia zlokalizowanie ofiary, a dodatkowo wabi ją bezpośrednio do pyska drapieżnika. Występuje w oceanach strefy tropikalnej, na głębokości od 500 do 4000 m.

Osiąga ponad 120 cm długości, co czyni ją jedną z największych ryb głębinowych. Występuje we wszystkich oceanach, na głębokości do 4400 m. Samice wyposażone są w „wędkę” wyrastającą z płetwy grzbietowej oraz świecącą przynętę.

Jedno z najdziwniejszych stworzeń znanych człowiekowi kończy naszą listę. Blobfish żyją u wybrzeży Tasmanii, Nowej Zelandii i Australii na głębokości do 2800 metrów. Składa się głównie z tłuszczu i ma owalny kształt, co pozwala mu swobodnie unosić się nad dnem. Twarz tej ryby ma smutny wygląd, który często jest opisywany jako „ludzki”.

  • Kałamarnica olbrzymia potrafi pływać z prędkością do 45 km/h. Oczy tego głowonoga są większe niż ludzka głowa.
  • Przypuszczalnie to właśnie kałamarnica olbrzymia jest prototypem Krakena – mitycznego potwora, który ogromnymi mackami wciągał statki i ich załogę pod wodę.
  • Wieloryby to nie tylko największe, ale i najgłośniejsze zwierzęta na świecie. Płetwal błękitny może wydawać dźwięki o natężeniu 190 decybeli. Inni członkowie tego gatunku mogą usłyszeć tę symfonię z odległości nawet 800 km! Jeszcze głośniejszy jest kaszalot, który pod wodą wydaje hałas o natężeniu 230 decybeli.
  • Spośród wszystkich żywych zwierząt to kaszalot ma największy mózg.
  • W ciągu jednego dnia dorosłe orki pokonują do 150 km.
  • Kaszaloty to najgłębiej nurkujące wieloryby.
  • Kaszalot samiec jest największym przedstawicielem zębowców na świecie.
  • Największym rekinem, jaki kiedykolwiek żył na Ziemi, był megalodon. Według naukowców przerażający drapieżnik mógł mieć nawet 18 metrów długości, czyli trzy razy więcej niż żarłacz biały.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.