Żyje i kopuluje na naszej skórze. Uprościł się tak bardzo, że grozi mu wyginięcie lub zamieni się w symbionta

| Nauki przyrodnicze


Skórę większości z nas zamieszkuje nużyca (Demodex folliculorum). Ten mały roztocz jest zwykle organizmem komensalnym, chociaż czasami może powodować chorobę zwaną nużycą. Międzynarodowy zespół badawczy właśnie doszedł do wniosku, że zwierzę uprościło się do tego stopnia, że ​​może wyginąć lub zmienić się w symbionta, organizm, z którego korzystamy.

Demodexem zarażamy się od naszych matek, kiedy karmią nas piersią. Nie jest to jedyny organizm przenoszony w ten sposób z matki na dziecko. Nużyce mają około 0,3 mm długości i żyją w mieszkach włosowych, odżywiając się sebum. Aktywni stają się nocą, wędrując między mieszkaniami w poszukiwaniu partnera. Grupa naukowców kierowana przez Gilberta Smitha z brytyjskiego Uniwersytetu Bangor, Alejandro Manzano Marina z Uniwersytetu Wiedeńskiego i Alejandrę Perotti z Uniwersytetu w Studying przeprowadziła pierwsze sekwencjonowanie całego genomu Demodex. Odkryliśmy, że wzorzec genów odpowiedzialnych za poszczególne części ciała nużeńca różni się od tego u pokrewnych roztoczy. Wynika to z przystosowania się do życia w porach ludzkiej skóry. Te zmiany DNA doprowadziły do ​​pojawienia się nietypowych zachowań i elementów ciałamówi dr Alejandra Perotti.

Testy DNA wykazały, że ze względu na całkowitą izolację, brak zagrożeń zewnętrznych, brak konkurencji i brak kontaktu z roztoczami o różnych genach, Demodex uległ radykalnej redukcji genetycznej. W ten sposób powstał niezwykle prosty organizm, którego nogami poruszają trzy jednokomórkowe mięśnie. Okazało się też, że Demodex folliculorum ma najmniej genów kodujących białka ze wszystkich stawonogów. I to właśnie ta ekstremalna redukcja genetyczna zmusza Demodex do nocnego trybu życia. Zwierzę nie ma ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym i nie ma genu budzącego zwierzęta w ciągu dnia. Demodex nie wytwarza melatoniny, dzięki czemu małe bezkręgowce mogą być aktywne w nocy. Demodex wykorzystuje melatoninę wytwarzaną przez ludzką skórę o zmierzchu, która jest paliwem ich całonocnej aktywności seksualnej.

Poza tym sposób, w jaki się rozmnażają, jest również niezwykły. Ze względu na unikalną kombinację genetyczną męski narząd płciowy przesunął się do przodu i wystaje w górę przed ich ciałem. To z kolei oznacza, że ​​podczas kopulacji samiec znajduje się pod samicą i obaj zwisają z włosów na skórze.

Demodex ma więcej komórek w młodszym wieku niż w starszym wieku. Jest to sprzeczne z wcześniejszymi założeniami, że pasożyty zmniejszają liczbę komórek we wczesnych stadiach rozwoju. Według autorów badania jest to pierwszy ewolucyjny krok w kierunku zamiany Demodex folliculorum w symbiotyczny organizm. Jednak brak potencjalnych partnerów zapewniających różnorodność genetyczną może doprowadzić do ślepego zaułka ewolucyjnego i potencjalnego wyginięcia nużeńca. Zjawisko to zaobserwowano już u bakterii żyjących w komórkach, ale nigdy u zwierząt.

Autorzy badania biorą również odpowiedzialność za liczne stany zapalne skóry przypisywane jej przez Demodex Mana. Otóż ​​niektórzy naukowcy uważali, że gatunek ten nie ma odbytu, więc odchody gromadzą się w jego ciele i są uwalniane po śmierci zwierzęcia, powodując stan zapalny skóry. Jednak nowe badania wykazały, że Demodex folliculorum ma odbyt, więc nie ma szybkiego uwalniania kału po śmierci zwierzęcia.

Podsumowując wyniki badań, dr Henk Braig z Bangor College stwierdził, że: roztocza mogą być obwiniane o wiele rzeczy. Jednak ich długoterminowe relacje z ludźmi sugerują, że mogą również przynosić pewne korzyści, takie jak oczyszczanie porów na twarzy i zapobieganie ich zatykaniu..

Ze szczegółami badań można zapoznać się na stronach Biologia molekularna i ewolucja.

demodex ludzki Demodex folliculorum redukcja symbiontów genomu

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.